Liposuction vücudun karın, uyluk, kol, kalça ve yüz gibi belli bölgelerinde, diyet ve diğer zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen dirençli yağ dokularının alınması ve vücut hatlarının daha iyi şekillendirilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bazen cihazlarla parçalanan bazen de solüsyonlarla eritilen yağ hücreleri 2-3 mm çaplı kanüllerle negatif vakum etkisi ile uzaklaştırılır.
Halk arasında yağ emilmesi olarak geçen Liposuction (yağ aldırma), diyet ve egzersizin verilemeyen inatçı kilolar ve kalıcı yağ birikimleri için uygun bir metottur. Liposuction için en iyi aday normal veya normale yakın kiloda olup da vücudunun belirli bölgelerinde yağ fazlalıkları olan kişilerdir. Liposuction bir kilo verme yöntemi değildir. Basit gibi görülse de hastanın yapısına göre takip edilen prosedürler vardır ve gereğinden fazla veya gerekli artlara uyulmadan yapılan operasyonlarda hayati riske kadar uzanan ciddi problemler yaşanabilir. Operasyondan sonra mutsuzluk oluşturacak durumlara yaşanmaması için iyi düşünülüp karar verilmeli. Hastalarımızın tamamına yakını bu işlem sonrası mutlu yüzlerle ayrılır. Yine aynı seansta yaptığımız sıkılaşma işlemi ile neredeyse 1 yıl daha cildinizde sıkılaşanız devam eder.

Hisar Hospital’den Randevu Alın

Liposuction ile kilo verilen yerlerde yağ kitleleri ile birlikte yağ hücreleri de alındığından eskiden daha fazla aldığımız bölgelerden kilo almamız zorlaşır ama kilo alınmaz diye bir kural yoktur. Kilolarımıza geri dönmemek için yaşam kalitesi diyet ve egzersize devam edilmelidir. Liposuction ile bahsedilen yağ hücreleri bizim fazla kalori aldığımızda yağlarımızı depolayan hücrelerdir. Sonuç olarak eskiden inatçı olan veremediğimiz veya en kolay hızlı kilo aldığımız yerler artık daha zor kilo aldığımız, kolay kurtulduğumuz yerler olacaktır.
Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır. Sonrasında birkaç hafta korse giyilmesi gerekir. Olası şişlik ve morluklar birkaç hafta içinde kaybolur. Yeni vücut şeklinin belirginleşmesi iki üç aydan başlar ve 1 yıla kadar devam eder. Cildinizin yeni şekline uyumu sıkılaşması yine bu süre içinse tamamlanır. Sonuçta elbise giyerken denize girerken bize moral bozukluğu olarak gelen eğlenceli anlarımızda bir anda mutsuzluğa götüren fazla şekilsiz yağ dokularımız yüzünden saklamak zorunda olduğumuz vücudumuz artık daha özgür olacaktır.