Abdominoplasti ya da karın germe ameliyatı, karın duvarında fazla yağ ve derinin çıkarılarak ve karın duvarında gevşemiş kasların sıkılaştırılarak karın duvarının gerilip yeniden gençleştirilip şekillendirilmesidir. Bu ameliyatta karnın gevşek, yağ dokusu artmış ve şiş görünümü giderilmekte, yeniden düz ve ince görünümü kazanması sağlanmakta, karı bölgesinden operasyon bölgesinde kalan çatlak ve izlerden kurtulmakta, ayrıca bel inceltilmektedir. Karın germe ameliyatlarının neredeyse tamamına liposuction cerrahisi eşlik etmektedir. Öncesinde planladığımız vaser hi-def liposuction cerrahisi yapılır, uygun yağ alımı ve şekillendirme yapıldıktan sonra germe işlemine geçilir.
Karın germe ameliyatına uygun hasta;
• Operasyonu gerçekleştireceğimiz hastalarımız yetişkin ve kilo alıp verme problemi olan hastalarımızdır..
• Yaşı küçük olan ve kilo vermek isteyen hastalarımız uygun aday değildir.
• Kronik hastalığı olan, yara iyileşme problemleri yaşayan hastalarımız ile aşırı sigara içen hastalarımız daha dikkatli olmalı ve operasyon beklentilerini bizimle konuşarak tekrar gözden geçirmelidir.
• Uygun kiloya geldiğimizde hastalarımızın operasyonu daha güzel sonuçlarla gerçekleştirilmektedir. Daha fazla germe ve şekillendirme yapabilmekteyiz

Hisar Hospital’den Randevu Alın

Karın Germe Çeşitleri

Karın germe ameliyatlarını basitçe göbek deliğinin yeniden oluşturulduğu bütün karın dokusunun kaldırılıp gerildiği tam karın germe dışında, göbek altı bölgesinden yapılan deliğin yeniden oluşturulmadığı mini karın germe olarak ikiye ayırmak mümkündür.

Mini Karın Germe Ameliyatı

Hastalarımızın mevcut deformasyonu göbek deliğinin aşağısında bulunuyor, göbek deliğinin alt kısmında hafif yağlanmalar ve sarkmalar görünüyorsa, karın kaslarında ayrılmalar ve gevşemeler görünmüyorsa, göbek deliğinin üst kısmında herhangi bir sarkma ya da yağlanma yoksa ve göbek deliğinin alt kısmında kısmi çatlaklar varsa mini karın germe ameliyatı uygun olabilmektedir.
Mini karın germe ameliyatında; karın ve bel bölgesinde fazla yağlar alınıp, göbek altındaki fazla doku çıkarılarak germe uygulanır. Kesinlikle göbek üstünde kalan bölgeye gerekiyorsa liposuction uygulanır. Mini karın germe ameliyatı için en uygun adaylar; göbek üstünde aşırı cilt ve yağ fazlalığı olmayan hastalardır.

Tam Karın Germe

Genel olarak karın germe dediğimiz zaman total karın germe algılanır ve tüm karın bölgesinde sarkma fazla yağ ve cilt dokularının bulunduğu hastalarımızdır. Tam karın germe ameliyatı göbek deliği üstü kasık ve karın arasında yapılmaktadır. Bu alanda görülen sarkmalar, çatlaklar, yağ dokusu fazlalıkları alınır. Kendini salmış karın kasları sıkılaştırılır, deri gerginleştirilir.
İki operasyonun ortak özelliği olarak uygun hastalarda mini karın germe ile karın kasları sıkılaştırması da yapılabilir.

AMELİYAT SONRASI

Hastalarımız ameliyat sonrası 1 saat içinde kendine gelmektedir. Genelde 1-2 gün yatış önerilir ve drenleri çıkarılarak taburcu edilir. Hastalarımızın en az 10 gün karın bölgesinde gerginlik oluşturacak hareket ve pozisyonlardan uzak durması gerekir. 4-6 hafta boyunca korse ile ödemin homojen geçmesi için takip önerilir. Hastaya taburcu olurken verilen antibiyotik ve ağrı kesicileri düzenli kullanması önerilir. Genellikle 10 gün den sonra günlük işlerine, 2 haftadan sonra iş hayatına dönülebilir. Germe ameliyatı yapıldıktan 6 ay- 1 sene sonraya kadar sıkılaşma ve iyileşme devam eder. Bu süre sonunda son şeklini alır.
Karın germe ameliyatı küçük bir ameliyat değildir. İyileşme probleminiz yoksa plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılacak bir operasyonla kısa sürede size rahatsızlık veren dokulardan kurtularak , daha şekilli bir vücutla yaşamınıza kısa sürede devam edersiniz. Vücudunuzla daha barışık ve rahat bir hayata devam edebilirsiniz.