Göz kapağı estetiği ya da blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması, fıtıklaşan yağ dokularının düzenlendiği ve göz çevresi kaslarının sıkılaştırılmasına yönelik plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan cerrahi uygulamalar bütünüdür. İsminden de anlaşıldığı üzere estetik bir operasyondur ve plastik estetik cerrahi hekimleri tarafından yapılır.
Yaşın ilerlemesi ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle doğal olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Bu sürece paralel olarak göz kapaklarında da torbalanma, renk değişikliği, ciltte gevşeme, göz etrafında yağlarda fıtıklaşma gibi bulgular ortaya çıkar. Yaşla beraber, deva eden yerçekimi, , sigara , uyku bozuklukları, stres ve kronik hastalıklar göz kapağı deformitesini artırabilir. Genelde orta ve ileri yaşlarda yapılan ameliyat yapısal olarak ihtiyaç duyulduğunda her yaşta yapılabilir.

Hisar Hospital’den Randevu Alın

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) öncesi nelere dikkat edilmeli?

Ameliyatta oluşabilecek kanama eğiliminde artış sebebiyle aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların işlemden en az 15 gün önce kullanımı bırakılmalıdır .
Sigara yara iyileşmesini geciktirdiği için 2-3 hafta önce bırakılmalı ya da azaltılmalıdır.
Bitkisel çaylar gibi ek ürünler beklenmeyen yan etki ve komplikasyonlar nedeniyle bırakılmalıdır.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır ?

Üst göz kapağı estetiği lokal anestezi altında yapılır, yaklaşık 40 dk sürer. Yapılacak işleme çizim ile karar verilir ve kapağın katlanma çizgisinde gizlenecek bir çizgi göz kapağında yeterli gerginlik sağlar. Fakat bazı vakalarda iç ve orta kısımda mevcut olan yağ yastıkçıkları çok belirgin olabilir. Bu nedenle çok az miktarda onların da küçültülmesi ve düzenlenmesi cerrahi olarak yapılır. Göz kapaklarını düşüklüğü bu ameliyatla düzeltilir ancak düşüklük ve görme azalığı gibi rahatsızlıklar düzelirken bazen kas ve sinir yapısında bozukluk nedeniyle pitoz dediğimiz rahatsızlık varsa yine plastik cerrahi hekimleri tarafından yapılan pitoz cerrahisi dediğimiz farklı bir cerrahi yapılır. Üst kapak ameliyatı uygun ellerde yapılırsa üst kıvrımda kalacağı ve iyi bir iyileşme olduğunda belli belirsiz bir hale gelecektir.

Alt göz kapağı ameliyatında neler yapılır ?

Alt göz kapağı estetiği ameliyatı kirpiklerinin hemen altından yapılan kesi ile alt göz kapağı derisi kas ile beraber kaldırılır. Gözaltlarında fıtıklaşan yağlar genelde alınmaz ve çukurlaşan yerlerin yeniden hacim kazandırılması için kullanılır. Plastik cerrahide hiçbir doku fazla olarak görülmez ve mutlaka ihtiyaç olan bir yerde kullanılır. Gerekiyorsa gözaltı ve etrafına yine izden alınan inceltilmiş nano yağ grefti verilerek daha genç ve dinamik bir görüntü sağlanır. . Yaşla beraber göz altı ve yanak bölgemizi içeren orta yüz dediğimiz bölge alt kapak estetiği ile birlikte yapılabileceğinden orta yüz germe ve alt kapa estetiği genel anestezi altında 2-3 saat süren bir operasyonla da yapılabilir.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeliyiz ?

Ameliyat bitiminde kapaklarda cerrahi alanlara ince bantlar yapılır, soğuk uygulama ödem ve morluk olmaması için önerilir. Her şey yolunda gitse dahi az da olsa göz çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak seyreder. 3. günden itibaren giderek azalmaya başlar. İşlem sonrası 5. günde göz çevresindeki bantlar ve dikişler alınır. Göz çevresindeki bantlar ve dikişler alındığı zaman, sararmaya başlamış mor alan ve sınırlı bir şişlik doğaldır. Bunlar gün geçtikçe azalır ve hafif makyajla gizlenebilir. İşlem sonrası ağır sporlardan, solaryum, sauna, güneş banyosu buhar banyosu gibi ödem arttıran uygulamalardan 6 hafta boyunca kaçınılmalıdır.

Göz kapağı ameliyatı sonrası iz kalır mı ?

Üst ve alt kapak blefaroplastilerin de yapılan işlemler anatomik olarak doğal çizgilerin olduğu yerden yapıldığı için ilk haftalarda pembelik görülür. Pembelik yara iyileşme dönemi ile rengini kaybedecek ve belirsiz hale gelecektir. Bazen kaş askı yapmak gerektiği durumlarda işlem birkaç mm normalden fazla yapıldığından her geçen gün normale dönecektir.