Burun operasyonları genel teknik olarak açık ve kapalı olarak ayırmaktayız. Açık burun ameliyatları burnun delikler arasında kalan orta dikmesinde kesi yapılarak burun derisi total geriye doğru kaldırılır ve daha net görme açısı yakalanarak yapılır. Kapalı burun ameliyatlarında bu kesi olmaz, deliklerin içinden yapılan görülmeyen bir kesi ile bütün işlemler yapılır. Burun ameliyatında önemli olan cerrahın tercihi ve tecrübesidir. Ultrasonic rinoplasty yada piezo rinoplasty denilen yöntem bir teknik değildir, açık ya da kapalı ameliyatlar da yapılabilir. Burada kullanılan sadece bir cihazdır ve geleneksel yöntemlere göre kemik dokuda daha hassas bir kesme işlemi yapar. Cerrah isterse bunu kullanır. Cihazın kullanılıyor olması operasyonu daha az ya da daha fazla başarılı hale getirmez. Burada amaç tercih ettiğiniz cerrahın operasyonunu nasıl daha iyi yapabildiğidir. Çünkü ameliyatı aletler değil cerrah yapar.

Teknik olarak hastanın isteği kadar doktorun hastanın uygunluğuna göre muayene sonucunda vereceği karar önem taşımaktadır. Kapalı rinoplastide açık operasyonlarda yapılan her şeyi yapmak mümkün, tabi daha çok tecrübe gerektirmektedir. Çünkü daha kısıtlı bir alanda bazen görmeden çalışılması gerekir . Peki kapalı ameliyat için neden kendimizi zorluyoruz? Birinci öncelik hastaların burnunda görünen bir kesi olmaması diğeri de benzer şekilde daha sınırlı cerrahi yaparak burnun her yerine dokunmak zorunda kalmadan doğalı daha iyi korumaktır. Yoksa zaten kapalı ameliyat yapan bütün cerrahlar açık operasyonu yapabilmektedir. Koruyucu rinoplasti temel ilkemiz olduğundan kapalı ameliyatlar ile buna daha çok özen göstermekteyiz. Açık ameliyatlarda müdahale etmek istemediğimiz yerleri de açmak zorunda kaldığımızdan daha geniş cerrahi alan olmakta ve bazen buna gerek olmayan hastalarımız olabilmektedir.
Hastalarımıza kapalı ya da açık cerrahi ile kendini nasıl daha iyi hissediyorsa o işlem yapılabilir. Kapalı da amaç daha az kesi ile ihtiyacı gidermek sorunu çözmektir. Ciddi tecrübe gerektiren ve zamanla gelişen bir tekniktir. Burun ucu dahil her noktaya ulaşmak mümkündür. Muayeneniz sonucu kapalı rinoplastiye uygunsanız ve siz de istiyorsanız tabi ki ameliyat başarıyla yapılabilir.

Hisar Hospital’den Randevu Alın